flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам'ятка для представників ЗМІ в МОАС

 

Памятка для представників ЗМІ

щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання

 

Шановні представники засобів масової інформації!

Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності вашої роботи у Миколаївському окружному адміністративному суді під час висвітлення судового розгляду справ в залі судового засідання.

Миколаївський окружний адміністративний суд всіляко сприяв і надалі сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників мас-медіа, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.

Впевнені, що разом ми зможемо достойно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ в судовому порядку.

 

 

Як відомо, стаття 129 (ч. 7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 7 і 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно й відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом.

 

 

Нагадаємо, що дату, час і місце проведення відкритого судового засідання у Миколаївському окружному адміністративному суді можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду (www.vasu.gov.ua) у рубриці «Список справ, призначених до розгляду» або в канцелярії суду.

 

Розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове   засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом,   захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших  випадках, установлених законом (ч. 3 ст. 12 КАС України).

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які   беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки   (ч. 4 ст. 12 КАС України).
 

Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні (ч. 4 ст. 12 КАС України).

 

Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий   розгляд відбувався у закритому судовому засіданні,         прилюднопроголошується лише резолютивна частина рішення (п. 9 ст. 12 КАС України).

 До речі, кожен має право знайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом (згідно п. 2 ст. 12 КАСУ)

 

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

 

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Наприклад, здійснювати звукозапис на мобільний телефон.

 

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень. (згідно ч. 8 ст. 12 КАС України).

 

УВАГА! ЦЕ ВАЖЛИВО! Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із КЛОПОТАННЯМ до головуючого судді у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб-сайті Миколаївського окружного адміністративного суду).

 

При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Перед початком судового засідання Ви можете налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання, тож не варто перейматися, що щось не вдасться зафіксувати. 

 

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися також до адміністрації суду (Голови суду чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.

 

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

 

Звертаємо увагу на особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться   відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.

 

Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-,  кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.     Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може   вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

 

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених   законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:
 
-    вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
-    заслуховувати стоячи рішення суду;
-    дотримуватися тиші;
-    виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
-    додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
-    утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в   суді правил. 
Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні   (згідно ч. 1 ст. 134 КАС України). 
 
Чого НЕ ВАРТО робити у залі судового засідання:
1. Сперечатися із суддею, судовим розпорядником або працівником судової міліції.
2. Користуватися мобільним телефоном – відключіть звук і не розмовляйте по телефону до закінчення            слухання справи.
3. Вживати їжу або напої в залі судового засідання.
4. Жувати жувальну гумку і (тим більше!) робити з неї бульки J.
5. Обговорювати з колегою хід судового засідання під час судового засідання – дотримуйтесь                 тиші.
6. Під час судового розгляду справи ставити запитання суддям після їхньої фрази «Чи є у                 сторін запитання до тексту          ухвали чи постанови?» - це не прес-конференція, до того ж, відповідно до кодексу суддівської етики,           судді не мають права           коментувати судові рішення, а на ваші запитання зможуть дати відповідь сторони у справі після завершення          розгляду справи.
7. Виходити із зали судового засідання до завершення розгляду справи або до оголошення            перерви у справі.
 Нагадаємо, що учасники адміністративного процесу звертаються до судді «Ваша честь»         (ч. 3 ст. 134 КАС України).

Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника

  (ч. 4 ст. 134 КАС України).

 
Шановні колеги! Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти не є учасниками   адміністративного процесу (глава 5 КАС Укрїни).
 
Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто      спостерігачі, яким законодавством не надано       можливості задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (ст. 129 Конституції України).

Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується            судом негайно після вчинення порушення, для чого у       судовому засіданні із розгляду адміністративної справи оголошується перерва (ч. 2 ст. 134        КАС України).
 З повагою, надією на розуміння та сподіванням на плідну і конструктивну співпрацю        – Миколаївський окружний адміністративний суд.