flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ ВВАЖАЄ НЕКОНСТИТУЦІЙНИМ ЛІКВІДАЦІЮ ВИЩИХ СУДІВ

03 жовтня 2016, 14:38

      Верховний Суд Укарїни завжди був ініціатором позитивних змін у сфері судової реформи. Про це заявив Голова Верховного Суду Ярослав Романюк на засіданні Пленуму ВСУ.

     Озвученою сентенцією власник мантії спробував попередити звинувачення загалу в тому, що ВСУ намагається заблокувати реорганізацію судової гілки влади. Справа в тому, що Суд виступив з конституційним поданням щодо відповідності Основному Закону переліку пунктів Розділу 12 Закону про судоустрій. Претензії ВСУ зводяться до чотирьох масивних блоків:

ліквідації вищих судів і створення єдиного Верховного Суду України;

конкурсних процедур для служителів Феміди; подальшої долі суддів-п'ятирічок;

нерівності власників мантій, закладеної в Законі. По-перше: рішення про ліквідацію судів повинно прийматися Президентом України, але було прийнято Парламентом.

       Відтак, подібний орган може бути ліквідованим тільки у тому випадку, коли відпадає необхідність у виконанні ним своїх повноважень. На даний момент, виходячи з порівняння статусу і повноважень чинного Верховного Суду України та новостворюваного Верховного Суду, необхідність у виконанні функцій органом по колишньому є актуальною, а отже, підстав щодо ліквідації органу немає.

      По-друге: ліквідація Верховного Суду України і створення нового Суду є каталізатором запуску конкурсної кампанії для бажаючих вершити правосуддя в головному судовому органі країни. Однак, поки новий ВС не створений, конкурс буде проходити "в нікуди", а подальше майбутнє тих, хто його не пройде, регламентовано з порушеннями не тільки національно Конституції, а й міжнародно-правових актів.

        По-третє: в Суді дивуються і з приводу конкурсу для суддів-п'ятирічок. Закінчення п'ятирічного строку не позбавляє суддю посади, а значить - не звільняє вакансію. Таким чином, виникає питання, куди відбираються судді-п'ятирічки, яких направляють на конкурс. Такий підхід законодавця в Суді оцінюють, як завуальоване звільнення всіх суддів, на що вказували і експерти Венеціанської Комісії.

        По-четверте: в Суді звертають увагу на те, що судді в регіонах досі не встигли пройти кваліфоцінювання, а значить, не можуть брати участь в конкурсі на посаду до Верховного Суду. А це справжнісінька дискримінація одних служителів Феміди перед іншими, що суперечить Конституції. За конституційне подання всі присутні проголосували одноголосно.

Джерело

http://rsu.gov.ua/ua/news/plenum-verhovnogo-sudu-ukraini-progolosuvav-za-konstitucijne-podanna-sodo-okremih-statej-zakonu-pro-sudoustrij-i-status-suddiv